Druk z użyciem koloru białego

Przygotowanie projektu do druku z użyciem koloru białego

Kolor biały (White) używany jest najczęściej przy druku na papierach ozdobnych lub podłożach transparentnych. Na różnorodnych papierach ozdobnych farba offsetowa wchłaniana jest w mniejszym lub większym stopniu przez co kolorystyka pracy jest różna w zależności od wybranego papieru. Przy ciemnych podłożach kolory tracą swą intensywność, czytelność i nie przebijają się przez kolor papieru. W przypadku podłoży transparentnych nadruk staje się w pewnym stopniu przezroczysty przez co kolory również tracą intensywność.

Projekt do druku przygotowujemy w programie do grafiki wektorowej, np. CorelDraw lub Illustrator (pamiętając oczywiście o podstawowych zasadach tj. nadlewki, kolory CMYK itd.)

Gdy projekt jest gotowy tworzymy nową warstwę o nazwie „White”, na której będą umieszczone elementy projektu poddrukowane białą farbą podkładową (która oddzieli od podłoża farbę offsetową i kolory w tym miejscu nie stracą intensywności) lub elementy białe (np. białe napisy na ciemnym papierze, niemożliwe do uzyskania kolorami CMYK).

Wszystkie elementy do poddruku muszą być w postaci wektorowej. Zalecane jest aby białe obiekty zawierały 100% koloru White.

Na różnorodnych papierach ozdobnych farba wchłaniana jest w mniejszym lub większym stopniu dotyczy to również białej farby podkładowej. Czasem by uzyskać kolor biały konieczne jest położenie więcej niż 1 warstwy białej farby przez co uzyskanie przejść tonalnych (np. 0-100% White) będzie problemem.

Wektorowe elementy projektu mające być poddrukowane możemy skopiować (z warstwy z projektem) i wkleić w tym samym miejscu na warstwie White tak aby zachować spasowanie.

Jeśli w projekcie występują bitmapy należy je obrysować do pożądanego kształtu.

Kiedy wszystkie elementy do poddruku na warstwie White mamy gotowe musimy nadać im wypełnienie i obrys kolorem dodatkowym White. Musimy również zadać wszystkim obiektom na warstwie White opcję Overprint (Nadrukuj kontur/Nadrukuj wypełnienie).

Następnie warstwę "White" należy przenieść powyżej warstw z projektem w CMYK. W tym momencie białe elementy zakryją częściowo projekt CMYK i by się upewnić że mają włączoną opcję "Overprint" zarówno w wypełnieniu jak i obrysie wystarczy Widok dokumentu zmienić na Dokładny z nadrukowaniami. Obiekty z „Overprint” będą częściowo przezroczyste

Gotowy projekt można zostawić w postaci otwartej CDR lub Ai dzięki czemu nasi weryfikatorzy mają możliwość dokładnego sprawdzenia poprawności przygotowania poddruku.

Pliki zamknięte PDF uznajemy za poprawnie przygotowane oraz sprawdzone przez Państwa i nie otwieramy ich do edycji.

 

Firmowki.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone